top of page
Search

Traditsiooniline Mehhiko Rebozo - toetaja käe pikendus


Minu esmane kokkupuude Rebozo salliga oli HüpnoSünnituse koolitajaks õppides, mil tutvusin erinevate tehnikate ja situatsioonidega, kus seda kasutada. Peamiselt on need siiski kasutusel douladel ja ämmaemandatel, kes kasutavad erinevaid tehnikaid ja võtteid oma igapäeva töös, et võimalusel vältida muid invasiivsemaid sekkumisi. Rebozo võlu seisneb selles, et lahendused on tihti kiired ja lihtsad, kui sul on selleks õiged teadmised, abivahend ning keskkond.


Selle postituse eesmärk on tuua rohkem teadmist ja huvi erinevate ''alternatiivsete'' võimaluste vastu, mis tegelikult on pikemaajalise praktikalise taustaga kui modernne meditsiin. Põhjuseid, miks ma ei saa siin neid tehnikaid teile lahti seletada on mitmeid, kuid minu jaoks peamine neist on ehk see, et need vajavad õiget juhendamist.


Mis aga see Rebozo sall siis üldse on? Rebozo on lihtsalt sõnastatult traditsiooniline Mehhiko ''sall'', mille võlud ja võimalused peituvad tema kasutaja oskustes ja teadmistes. Õige Rebozo sall on 100% puuvillast ja valminud Mehhiko kohalike külanaiste osavate käte vahel. Igal sallil on oma hing ja taust, olenevalt sellest, kes ja kus ta valmistas. Pikkus varieerub 1,5 ja 3,5 m vahel. Kuna tegu on ka kultuurilise pärandiga, siis kõik, kes tahaksid endale traditsioonilist Mehhiko Rebozot muretseda, peaksid seda austustest traditsioonide vastu tellima/ostma Mehhikost.


Selle suve lõpus oli mul au kohtuda Naoli Vinaver'iga - Mehhiko traditsioonilise kodusünnituse ämmaemandaga - kelle Rebozo salli koolitus piltlikult öeldes pani minu mõistuse plahvatama. Hämmastavad on need sadade aastate pikkused traditsioonid ja teadmised, kuidas sünnitusabi ning naiste ja beebide heaolu hoida kõrgel tasemel ilma invasiivse sekkumiseta ja pealtnäha lihtsa salli abil. Kuidas erinevate tehnikatega on võimalik vaagnat, emakat ja beebit mõjutada, suunata ning toetada turvaliselt nii tavalises kui ka (aeg)kriitilises situatsioonis.


Sellel imelisel sallil on mitmeid kasutusvõimalusi alustades juba rasedusaegsest perioodist, toon siia vaid mõned näited:

  • mõnus ja lõõgastav Rebozo salli massaž, kus naine saab lõõgastuda ja tunda ennast täiesti kindlalt ja hoitult ning luua kontakt oma kõhubeebiga;

  • lõdvestustehnikad, mis aitavad vähendada pingeid seljas, reites ja vaagnapõhjas;

  • võtted, kus salliga on võimalik enda kõhtu toetada, aidates sellega vähendada survet enda ümar- ja laisidemetele, mis toetavad meie kasvavat kõhtu. Paljud alakõhu, alaselja ja külgedel paikneva valu põhjustajateks on just nende samade sidemete pinge.

Siinkohal tuletan meelde, et ükski valu ei ole ''tavaline raseduse sümptom''. Rasedus EI OLE HAIGUS ning valuaisting meie kehas annab meile märku, et miski on tasakaalust väljas ning sellega tuleb tegeleda, mitte lihtsalt niisama ära kannatada. Ma arvan, et enamus rasedaid on kuulnud mingit versiooni lausest: ,,Ära sünnitad, siis saad vaevast lahti,'' kuid enamikel juhtudel peaks selle ''vaevaga'' tegelema juba enne beebi tulekut - et ükski nendest teguritest ei hakkaks segama sünnitust. Rebozo sall on just üks nendest imelistest abivahenditest.


Rebozo sallist tasub mõelda justkui käe pikendusest - kõiki raskuseid, liigutused ja toetused, mida muidu kantakse ja tehakse oma käte toore jõu ja pikkusega, pikendad sa salli jagu ja jagad tänu sellele ka koormust ja annad endale võimaluse toetada pikemalt ja suuremaid raskusi. Füüsikaliselt öeldes tekitab sall suurema jõuõla. Jah, mitmeid neid võtteid ja tehnikaid saab rakendada ka ainult kätega või kasutades mõnd muud abivahendit, kuid Rebozo teeb selle oluliselt lihtsamaks. Kuid selle imelise salli võlud ei lõppe sünnitusega, kus seda saab kasutada pea kõikide ootamatute situatsioonide lahendamiseks, vaid seda saab ka sünnitusjärgselt kasutada kõhu ja vaagna toetamiseks, massaažiks ja ka sünnitusjärgseks rituaaliks ning lapsekandmiseks.


Ma loodan, et see lühike tutvustus äratas nii mõneski huvi erinevate traditsiooniliste võimaluste vastu, mis on justkui unustuste hõlma kadunud, või siis siinkohal - mis pole meieni jõudnudki.

39 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page